Дисертація присвячена комплексному вивченню генетико-географічних особливостей деградації ґрунтів Львівської області.
Висвітлено теоретичні положення та проблеми деградації ґрунтів Львівської області. На основі аналізу, систематизації та узагальнення фондових, архівних, літературних і картографічних матеріалів, нами виокремлено 5 періодів дослідження деградаційних процесів у ґрунтах (емпіричний, зародження, становлення, усвідомлення, аналізу і вирішення проблем).
Проведено аналіз чинників, які обумовлюють деградацію ґрунтів. Досліджено морфологічні особливості, фізичні, фізико-хімічні властивості ґрунтів і їх зміну під впливом розвитку деградаційних процесів. Здійснено оцінку рівнів деградації ґрунтів і проведено ґрунтово-деградаційне районування Львівської області з виділенням таксономічних одиниць. У межах Львівської області нами виділено ґрунтово-деградаційні таксони: 2 крани, 4 зони, 6 провінцій, 14 округів і 31 район. За основу такої класифікації взято особливості ландшафтів території, домінуючі типи і види деградаційних процесів у ґрунтах.
Встановлено, що основними деградаційними процесами, які характерні для ґрунтів Львівської області, є ерозія, переущільнення, знеструктурення, дегуміфікація та прояви геоекоаномалії.
Запропоновано шляхи регулювання і мінімізації деградаційних процесів у ґрунтах. На сьогоднішній день є чимало прихильників мінімального або ж нульового обробітку ґрунту, набирає популярності біологічне землеробство.
Суттєво зупинити деградацію ґрунтів можуть аграрії, які повинні усвідомити власну відповідальність за стан земель, які використовують. А для цього потрібно, щоб землекористувачі стали повноцінними власниками землі. Держава може за допомогою компенсацій фінансово стимулювати фермерів, які здійснюватимуть землеохоронні заходи (наприклад, виводити землю на деякий час з обробітку).
Комплексне дослідження генетико-географічних особливостей деградації ґрунтів Львівської області розширює теоретичні і прикладні основи, допомагає встановити причини і наслідків цього негативного явища, об’єктивно оцінити сучасний агроекологічний стан ґрунтів, актуалізує увагу на необхідність запровадження невідкладних заходів щодо охорони і збалансованого використання.